Cukrzyca na cenzurowanym

Wahania poziomu cukru we krwi dotykają coraz większy odsetek populacji. Wpływają na to rozmaite czynniki, wśród których wymienić należy nieprawidłową dietę, niską aktywność fizyczną oraz stresujący tryb życia. Jeśli u pacjenta zdiagnozowano cukrzycę, szczególną troską należy otoczyć jego układ krwionośny. Naczynia są narażone na uszkodzenia, które wywołują z kolei większość znanych powikłań. Na uszczerbek narażone są naczynia włosowate, żyły oraz tętnice.

Oprócz stałego kontrolowania poziomu cukru, osoba chora musi zwracać uwagę na stężenie cholesterolu, kwasu moczowego czy też wskaźniki ciśnienia. Są to czynniki, które w niesprzyjających warunkach mogą prowadzić do miażdżycy. U niektórych chorych ćwiczenia fizyczne i racjonalna dieta nie wystarczają, by efektywnie regulować poziom cukru. Trzeba wówczas sięgnąć po środki farmakologiczne, w tym leki zawierające chlorowodorek metforminy. Składnik ten ma wszechstronne działanie i jest bardzo dobrze przyjmowany przez organizm.

Wzmaga tolerancję glukozy bez opierania się o insulinę, redukuje jej stężenie. Ma też korzystny wpływ na gospodarkę lipidową, w tym na spadek cholesterolu. Jeśli powyższy arsenał środków nie przynosi zadowalających rezultatów, warto skorzystać z leków nowej generacji, czyli preparatów inkretynowych. Zawierają one syntetyczne hormony, które są aktywne w jelitach podobnie jak ich naturalne odpowiedniki. Dzięki nim rośnie produkcja insuliny przez trzustkę, spada stopa glukozy wątrobowej, a łaknienie maleje.

zapalenie wątroby wzw
Back to top